Güncel Teknoloji

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bilgisayarlar gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda vazgeçilmez bir yer edinmiş durumda. Ofisimizde iş yaparken, ders çalışırken veya hayatın diğer alanlarında oldukça önemli bir yere sahip bilgisayarlar. Neredeyse bilgisayarlar olmadan herhangi bir işi pek mümkün görünmüyor. Karmaşık hesaplamalarda veya diğer birçok alanda kullanılıyor. Ev kullanıcıları, oyun severler, ofis kullanıcıları veya sunucular olmak üzere bir çok kesime hitap eden bilgisayarların bir çok türü bulunmakta.  Peki bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle bilgisayar alırken, bu aldığınız bilgisayarı nerede kullanacağınız oldukça önemli. Bilgisayar parçaları yurtdışından ithal edildiği için kullanım özelliklerine göre fiyat farklılıkları oldukça yüksek olabiliyor. Bilgisayarı kullanım amacınıza karar verdikten sonra yapmanız gereken minimum gereksinimleri belirlemek. Mesela bir mimar olarak mimari çizim programları kullanacaksanız bu programların minimum gereksinimleri program dokümanlarından edinmeniz mümkündür. Bu gereksinimlerin üzerinde özelliklere sahip bir bilgisayar seçmeniz bilgisayarınızı daha uzun süre kullanmanızı sağlayacak ve giderlerinizi düşürecektir.

Örnek olarak bir oyuncu bilgisayarı satın almak isterseniz, muhtemelen oynayacağınız oyunlar bellidir. Bu oyunların minimum gereksinimlerini öğrendiğiniz takdirde, alacağınız bilgisayarı bu gereksinimlere göre seçebilir ve uzun süre belirlediğiniz oyunu oynayabilirsiniz. Oyun bilgisayarları diğer bilgisayarlara göre daha fazla özellik barındırmalıdır. Bunlardan en önemlisi işlemcisinin kuvvetli olması ve ilgili oyunun minimum gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir. İşlemcisi iyi bir bilgisayar seçmeniz oyunu takılmadan oynamanıza olanak sağlar. Peki sadece işlemci yeterli mi? Elbette değil, ekran kartınızı da güçlü bir modelden seçmeniz gerekir. Oyun açıklamalarında minimum gereksinimler kısmında ekran kartı ihtiyacınızı görebilirsiniz. Bu değerin biraz üzerinde bir ekran kartına sahip olduğunuz takdirde, ilerde çıkacak oyunları da oynayabilir ve yeni bilgisayar masrafına katlanmak zorunda kalmazsınız. Bilgisayar alırken en büyük hatayı özellikle ev kullanıcıları yapmaktadır. İnternette gezinmek, ofis programları kullanmak gibi sıradan işler aldıkları bilgisayarlar genellikle çok fazla özellik barındırır, bu nedenle ev kullanıcıları bilgisayar tercihlerinde harici ekran kartı olan modeller yerine dahili ekran kartı modelleri tercih edebilirler. Ekran kartları günümüz koşullarından bilgisayarların maliyetlerini çok yükseğe çıkarabilmektedir.