Genel Kültür Güncel

Gıda Alışverişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gıdalar insanların yaşamlarında çok önemli bir yere sahiptir ve oldukça önemlidir. Gıda tüketimi olmadan insanlar enerji ve diğer yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayamaz ve hayatlarını devam ettiremezler. Gıda tüketiminde en önemli kural gıdaların sağlıklı olmasıdır. Sağlıklı olmayan gıdaları tükettiğimizde vücudumuz bir çok olumsuz etkiye maruz kalabilir.

Gıda alışverişleri ailelerin en önemli gider kalemlerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Gıda alışverişi yaparken, aldığımız gıdaların sağlıklı, taze tüketilmesi gereken gıdaların taze olması gerekmektedir. Özellikle paketli gıdalar tercih edildiğinde son kullanma tarihlerine dikkat etmeliyiz. Tabi son kullanma tarihi geçmiş bir paketli gıda ürününü tüketmememiz ve almamamız gerekir. Gıda alışverişimiz esnasında son kullanma tarihine dikkat etmediğimiz ürünleri, alışverişimizi tamamladıktan sonra bile fark etsek, mutlaka aldığımız yere götürüp iade işlemini gerçekleştirmeliyiz.

Paketli gıdalar tüketilirken son kullanma tarihi ilk dikkat etmemiz gereken noktayken, ikinci olarak da ürün içeriklerine dikkat etmemiz gerekir. İçeriğinde sağlığımızı olumsuz etkileyecek maddeler bulunan gıda ürünleri tercih etmemeliyiz. Sağlığımız üzerinde olumsuz etki bırakacak maddeler bugün dahi bir çok insan tarafından tartışılmaktadır. Bunlardan en önemlisi şeker yerine kullanılan glikoz şurubudur. Glikoz şurupları kullanılan paketli gıda ürünler, mutlaka içerik kısmında yer alır ve kullanıcı bu konuda içeriği okuyarak bilgi sahibi olabilir. Bazı markalar reklamlarında özellikle bu konuya dikkat çekerek glikoz şurubu içermeyen ürünler üretmektedir. Tercihlerimizi bu ürünler yana kullandığımızda sağlığımız açısından çok daha faydalı olacaktır. Glikoz şurubu yerine şeker pancarından üretilen doğal şeker kullanımı oldukça önemlidir. Fakat glikoz şurubu kullanımı da yasalar çerçevesinde yasaklamamış olduğundan bir çok gıda maddesinde kullanımı sürmektedir.

Paketli ürünlerin içeriklerini dikkatli bir biçimde incelediğimizde bazı koruyucu kimyasal maddeler ile karşılaşmak mümkündür. Bu maddeler ürünlerin raf ve son kullanma tarihlerini uzatmak üzere gıda maddelerine eklenmektedir. Bu kimyasal maddelerin sağlık üzerine olumsuz etkileri de kamuoyu tarafından oldukça fazla tartışılmaktadır. Bu tartışmalar ışığından kimi bilim insanları tüketilmelerine bir sorun görmezken, kimi bilim insanları ise tüketilmelerine karşı çıkmaktadır. Bu konularda net araştırmalar olmadığı içim koruyucu kimyasal maddeler hakkında kesin konuşmamak en doğrusu olur. Fakat belirtmekte fayda olacağını düşünerek paketli ürünlerin bir çoğundan bu koruyucu kimyasalların kullanıldığını aktarmak isteriz. Sonuç olarak gıda alışverişlerinde son karar yine kullanıcıya ait olacaktır. Özellikle paketli gıdalarda son kullanma tarihleri geçememiş dahi olsa pakette bir yırtık, delik ve şişme varsa bu gıda ürünlerini almamanızı tavsiye ediyoruz.