Genel Kültür Güncel İş Dünyası

Mağaza Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Mağazalar hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Tüketim alışkanlıklarımıza bağlı kalarak ihtiyaç duyduğumuz ürünleri genellikle mağazalardan temin ederiz. Bu nedenle fazlaca vakit geçirdiğimiz perakende satışların büyük kısmının bu mekanlarda gerçekleştiği hesap edilirse, mağazaların dekorasyonları da oldukça önemlidir.

Bir mağaza açmaya karar verdiğimizde önümüzde aşmamız gereken bir çok engel olduğunu ve karar vermemiz gereken bir çok konu olduğunun farkında olmalıyız. Öncelikli olarak mağazamızın hangi sektörde olacağı bu kararları vermemiz açısından çok önemlidir. Satacağımız ürünlerin özelliklerine göre bir mağaza dekorasyonu seçmemiz gerekecektir. Tüm perakende satış yapılan mağazalar için standart bir mağaza dekorasyonu modeli yoktur. Genellikle iç mimarlar ve pazarlama uzmanları her sektör ve ürün çeşidi için farklı tarzlar üzerinde çalışırlar.

Mağazamızın hangi sektör üzerine olacağına karar verdikten sonra kollarımızı sıvayıp, kararlar vermeye başlayabiliriz. Bu vereceğimiz kararlar işimizi etkileyecek öncelikli unsurlardır ve bu durum akıldan çıkarılmamalıdır.

Sektör bazlı olarak mazağa dekorasyonu incelemek ve bu konuda fikir üretmek fazlaca yer kaplayacağından, şimdilik genel mağaza dekorasyonu hakkında bilgilendirme yapacağız, belki daha sonraki yazılarımızda sektör odaklı incelemelerde de bulunabiliriz.

Mağaza dekorasyonu yaparken en önemli ve en dikkat edilmesi gereken kısım, giriş bölümüdür. Giriş bölümünde logonuzun açık bir biçimde yer alması gerekir. Bu nedenle logonuzun modeline oldukça önem vermeniz gerekir. Genellikle mağazalar bu konularda kutu harf biçiminde kabartma logolar tercih etmektedirler. Yine giriş kısmının bir başka önemli unsuru vitrindir. Vitrinde ürünler açık seçik ve net biçimde göze hoş gelecek bir düzen seçilerek yerleştirilmelidir. Sonuçta müşterilerinizin vitrininizde ki örnek ürünleri inceleyip, içeriye girmesini sağlamak istiyoruz. Bu konuda bize yardımcı olacak en önemli unsur ise yine pazarlama uzmanlarının üzerine çok çalıştığı bir konu olan merchandising konusudur.  Merchandising konusunda yeterince bilgi sahibi olduğunuz takdirde mağaza vitrininizi oldukça şık ve yaratıcı bir biçimde düzenleyebilirsiniz.

Mağaza dekorasyonu konusunda bir diğer unsur da giriş bölümünden sonra gelen gezinme alanlarıdır. Müşterilerimizin gezinme alanlarında rahat edebilmeleri, kendilerini baskı altında hissetmemeleri çok önemlidir. Bu nedenle mağaza dekorasyonu yapılırken gezinme yolları için oldukça fazla alan bırakmaya gayret ediniz.

Mağazalar da bir diğer önemli unsur da ışıklandırmadır. Mağaza için aydınlatma sistemlerini detaylıca inceleyip sektörünüze uygun olan ürünlerden hem mağaza genel aydınlatması hem de ürünler için olan aydınlatma çeşitlerinden kullanabilirsiniz. Mağaza dekorasyonu oldukça profesyonel çözümler gerektirir. Bu nedenle bir mağaza açmaya karar verdiğinizde hangi sektörde olursanız olun, profesyonel bir iç mimar ile çalışmanız, mağazanızın geleceği açısından önemli bir rol oynayacaktır.