Genel Kültür Güncel Sağlık

Tuzun Sağlık Üzerindeki Etkisi

Tuz insanların beslenmelerinde çok önemli bir yere sahiptir. Tuzun besinlerin lezzetini arttırarak insanların damak tatlarına hitap etmesini sağlar.  Ayrıca vücudumuzun su dengesinin sağlanması konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat her türlü besin maddesinde olduğu gibi tuzun da fazla tüketilmesi bazı sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle tüm besinlerde olduğu gibi tuzun da kararında tüketilmesi sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

Fazla Tuzun Böbreklere Etkisi

Tuz dengesi vücudumuzda böbrekler ile sağlanıyor. Böbrekler alınan tuzun büyük bir kısmını emiyor ve tuz – su dengesini sağlamaya çalışıyor. Fazla tuz tüketilmesi durumunda böbreklerimiz tuz – su dengesini sağlamakta güçlük çekiyor. Bu güçlük sebebi ile zamanla böbreklerde olumsuz durumlar gerçekleşebiliyor.

Fazla Tuzun Vücudumuza Genel Etkileri

Tuz fazla tüketilmesi halinde hipertansiyon dahil bir çok hastalığa neden olabilmektedir. Bu hastalıklardan bazıları mide kanseri, böbrek taşı, kemik erimesi, beyin damarı hastalıkları gibi hastalıklardır.

Özellikle 65 üzeri insanların vücut tuz – su dengesi korumaları sağlıkları açısından çok önemlidir. Bu yaş gurubundaki insanların az tuz tüketimine alışmaları günümüz koşullarında adeta bir zorunluluk haline gelmiştir.