Genel Kültür Güncel

Venedik Şehri Hakkında Genel Bilgiler

Şehrin Genel Özellikleri

Venedik Şehri tarihsel süreçte özellikle Rönesans döneminde birçok sanatsal faaliyete ev sahipliği yapmış birbirinden kanallarla ayrılan ve köprülerle bağlanan yüz on sekiz adacıktan oluşan masalsı bir şehirdir. Venedik şehri, İtalya’nın doğusunda yer alan turistik açıdan çok popüler bir şehirdir. Turistik popülerliğini doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile kazanmıştır. Venedik şehri tamamı ile Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

Bu şehir ismini 10. yüzyılda barındırdığı Venetilerden almaktadır. Venedik şehrine verilmiş birçok isimde bulunmaktadır. Bu şehir insanlar tarafından farklı farklı isimlerle anılmaktadır. Adriyatik’in Kraliçesi, Maskelerin Şehri, Köprülerin Şehri, Kanallar Şehri olarak anılmaktadır. Çeşitli dergi ve gazeteler insanoğlunun yarattığı en güzel şehir ve Avrupa’nın en romantik şehri olarak nitelendirmişlerdir.

Kanalları ile dünyaya ün salmış olan bu şehir yüz elli kanal tarafından şekillenmiş ve yüz on sekiz adet takımadalar üzerine kurulmuştur. Bu takımadalar üzerine kurulmuş olan şehirler yaklaşık dört yüz köprü ile birbirine bağlanmaktadır. Eski dönemde kanallar şehirlerde yol görevi görmekteydi ancak bu dönemde turistik amaçlar için kullanılmaktadır.

Turistik Açıdan Venedik

İnsan tarafından yapılmış en güzel şehir olarak adlandırılan bu şehri gezip görmek insanın kendisine yapacağı en güzel iyilik olacaktır. Venedik’te yapılacak şeyler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Ancak sayacağım yerleri görmeden geri dönmek şehre haksızlık sayılacaktır. İlk olarak San Marco Meydanı ile başlanılabilir. San Marca Meydanı için “Avrupa’nın Salonu”, “Avrupa’nın en güzel şenlik alanı” gibi güzel yakıştırmalar yapılmıştır.

San Marco Meydanı turistlerin görmek için en çok rağbet gösterdiği noktaların başında gelir. Venedik şehri aşkın şehridir. Çiftlerin rağbet gösterdikleri turistik alanlardan biri ise Aşk Çeşmesidir. Çan Kulesi de ziyaret edilmesi gereken önemli bir yapıdır. İç Çekme Köprüsü dramatik hikâyesiyle turistlerin ilgisini çeken farklı bir yapıdır. Bu köprü ismini hapse mahkûm olanların son kez Venedik’e bakarak iç çekmelerinden almaktadır.

Rialto Köprüsü de görülmeye değer bir geçmişe sahip olan bir köprüdür. Çan Köprüsü, çeşitli sarayları görülmeye değer opera ve tiyatro binaları ile Venedik turistler için biçilmiş bir kaftan niteliği taşır. Son olarak Venedik’te yapılmadan geri dönülmemesi gereken en önemli aktivite gondol turudur. Kanallardan geçerken arkanızdan çalan müzik ile harika bir romantizm deneyimi ile Venedik sizi tatmin edecektir.